Sposoby ograniczania picia
- Eksperymentuj, by pić alkohole nieco słabsze, wyjdź poza nawyk picia tego, co zwykle. Kiedy będziesz pił/a inny alkohol prawdopodobnie będziesz wypijał/a go mniej i wolniej. Unikaj picia napojów, których składu nie znasz lub nie wiesz, jaka jest w nich zawartość procentowa etanolu.
- Rozcieńczaj alkohole innymi napojami bezalkoholowymi, np. wodą, lodem. To zrozumiałe, że na początku napój nie będzie Ci smakował, ale często po jakimś czasie ludzie przyzwyczajają się do nowego smaku.
- Planuj i licz, zapisuj, ile wypijasz porcji standardowych alkoholu. Niektórzy specjaliści zachęcają, aby przed wypiciem każdej porcji standardowej chwilę się zastanowić, po co chce sie wypić alkohol i zapisać sobie tę porcję w arkuszu samoobserwacji.
- Pij napój alkoholowy małymi łykami – naucz się sączyć. Spróbuj policzyć, ile potrzebujesz łyków, żeby wypić Twój typowy napój alkoholowy. Na początku nic nie zmieniaj. Popijaj jak zwykle, ale licz. Potem spróbuj zwiększyć liczbę łyków – co oznacza, że łyki będą mniejsze. Wiele osób pijących nadmiarowo mówi o tym, że jak zaczynają pić, to pierwsze porcje piją dużymi haustami. Przyjrzyj się swojemu piciu i próbuj sączyć dla smaku.
- Zwolnij tempo picia. Rozkładaj picie alkoholu w czasie. Ludzie, którzy piją z umiarem, zazwyczaj przeznaczają na wypicie pierwszej i drugiej porcji standardowej po 20 do 30 minut, a kolejne piją jeszcze dłużej. Twoim celem jest, żeby średni czas picia jednej porcji nie był krótszy niż 20–30 minut – co oznacza nie więcej niż dwie porcje na godzinę. Patrzenie na zegar jest jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w ramach programu ograniczania picia. Jeżeli uda Ci się rozciągnąć w czasie wypicie pierwszych porcji, to jesteś na dobrej pozycji startowej. Rób przerwy między łykami i pij napoje bezalkoholowe w międzyczasie.
- Unikaj picia bezmyślnego, które często zdarza się przy oglądaniu TV lub pracy przy komputerze. Skoncentruj się na piciu, by zmieniać powoli swoje przyzwyczajenia.
- Odstawiaj szklankę/butelkę miedzy poszczególnymi łykami, nie trzymaj jej w ręku, po każdym łyku odstawiaj ją na stół.
- Jedz, rozmawiaj, tańcz, itp. Unikaj jednak słonych przekąsek, ponieważ chce się po nich pić.
Powrót